Muzeum bratří Čapků
Muzeum tvoří dvě samostatné expozice: Expozice Karla Čapka představuje jeho publikační činnost, korespondenci, rodinné fotografie, rodnou obec a dobové dokumenty. Představena je i činnost novinářská, například ukázky fejetonů a originály kreseb z cestopisů. Expozici Josefa Čapka ve druhém patře tvoří reprezentační soubor dvaceti olejomaleb, který je unikátním průřezem celou tvorbou od počátku umělcovy tvorby přes údobí kubistické až k závěrečnému protifašisticky laděném dílu.
Prezentovaná témata: regionální dějiny, Karel Čapek, Josef Čapek
Galerie moderního umění v Hradci Králové
Rozsáhlá expozice sleduje vývoj českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných autorů. Soubor téměř 250 uměleckých děl postihuje neustálé proměny uměleckých směrů, hnutí a tendencí počínaje secesním symbolismem, expresionismem a kubismem (Bohumil Kubišta, Emil Filla, Josef Čapek), přes sociální tvorbu 20. let (Karel Holan, Miloslav Holý, Václav Rabas), imaginativní malbu a surrealismus (Toyen, Jindřich Štyrský, Alois Wachsman) v meziválečném období, tvorbu Skupiny 42 a nejrůznější podoby geometrické abstrakce a informelu 60. let až po novou figuraci, grotesku a postmodernu.
Prezentovaná témata: umění 20. století
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Historická expozice Od pevnosti k salonu republiky představuje dějiny architektury města Hradce Králové od poloviny 18. století do počátku druhé světové války.
Prezentovaná témata: regionální dějiny, architektura 20. století
Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou
Židovská synagoga, Památník Karla Poláčka
Židovské komunity se až do 2. světové války nacházely na několika místech v Podorlicku. Expozice přibližuje stopy jejich existence. Jedné ze židovských rodin v Rychnově nad Kněžnou se v roce 1892 narodil a zde i vyrůstal budoucí spisovatel a novinář Karel Poláček (1892-1945).
Prezentovaná témata: regionální dějiny, Karel Poláček, židé v Podorlicku
Masarykova věž samostatnosti
Základní kámen věže byl položen 10. července 1926 za přítomnosti prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka. Rozhledna se stala významným pietním místem a památníkem obětí první a druhé světové války i protikomunistického odboje. Uvnitř je umístěno malé muzeum a pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka.
Prezentovaná témata: český odboj, 1. světová válka, 2. světová válka, regionální dějiny
Regionální muzeum v Náchodě
Pevnost Dobrošov
V interiéru dělostřeleckého srubu se prochází bojovým a týlovým patrem. V horním (bojovém) patře jsou vystaveny makety houfnic vz.38 ráže10 cm, které připomínají hlavní výzbroj srubu. Výstavní fotopanely při stěně patra srubu dokumentují předmnichovské události v ČSR. Lze zde navštívit nejtěžší pevností objekty s podzemními kasárnami, spatřit těžké izolované pěchotní sruby i lehké objekty mnoha variant.
Prezentovaná témata: vojenství (1937 -1938)
První vojensko-historické muzeum - M. Frosta
Sbírka předmětů spojených s válkami a armádami čítá několik tisíc exemplářů. Expozice: Od první světové války po současnost (I. sv. válka; Čs. legie; II. sv. válka; 50. léta; válka v Perském zálivu a v Bosně; Válka v Korei a ve Vietnamu; atentát na Heydricha; Lidice a Ležáky; též exponáty jiných států).
Prezentovaná témata: vojenství, 1. světová válka, 2. světová válka, 50. léta
Tvrz Hanička
Tvrz Hanička patřila do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech minulého století proti tehdejšímu rozpínajícímu se Německu. Stavěna byla v letech 1936 - 38. V expozici je možné shlédnout zbraně používané naší armádou v roce 1938 i zbraně používané naší armádou po druhé světové válce. Součástí je i malá sbírka munice a uniforem z obou období našich dějin. Menší části expozice jsou věnovány fotografiím z Francouzské Maginotovy linie, jednotkám SOS v Orlických horách, předválečné Čs. armádě a dalším tématům.
Prezentovaná témata: vojenství, 2. světová válka
Dělostřelecká tvrz Stachelberg
Stachelberg tvořil součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Byl rozestavěn v říjnu 1937 jako největší československá dělostřelecká tvrz a jedna z největších pevností svého typu v celosvětovém měřítku. Jeho výstavbu přerušila mnichovská dohoda a odstoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Měl mít 12 objektů (bunkrů) spojených rozsáhlým podzemím. Vlastní expozice zachycuje výstavbu čs. stálého opevnění z let 1935 – 1938. Ukazuje typy pevnostních objektů a jejich bojové úkoly. Expozice obnáší řadu moderně řešených panelů s bohatou fotografickou a výkresovou dokumentací.
Prezentovaná témata: vojenství, 2. světová válka